Odpowiedź na zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 z późn. zm.), w związku ze złożonym zapytaniem do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w imieniu Zamawiającego udzielam następujących wyjaśnień:
Pytanie 1:
Dotyczy pkt. 8.3 SIWZ Zdolność techniczna lub zawodowa; w związku z tym,że w okresie ostatnich pięciu lat na terenie Polski zrealizowano tylko kilka tężni o powierzchni powyżej 300 m2, wnioskujemy o zmianę treści punktu na:
Wykonawca musi wykazać, że:
opcja 1: w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie wykonał w sposób należyty co najmniej dwie usługi, których przedmiotem było wykonanie dokumentacji projektowej dla tężni, gdzie powierzchnia czynna krzaków tarniny nie była mniejsza niż 300 m 2 oraz w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie wykonał w sposób należyty zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończył co najmniej dwie roboty budowlane, które polegały na budowie tężni gdzie powierzchnia czynna krzaków tarniny nie była mniejsza niż 300 m 2,
W przypadku podmiotów działających wspólnie sumowanie warunku wiedzy i doświadczenia podlega na sumowaniu usługi projektowej i wykonanej na podstawie tego samego projektu roboty budowlanej. Zamawiający nie dopuszcza sumowania usługi projektowej i roboty budowlanej wykonanej na podstawie innego projektu.
lub
opcja 2: w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie wykonał w sposób należyty, co najmniej dwa zamówienia polegające na budowie tężni, gdzie powierzchnia czynna krzaków tarniny nie była mniejsza niż
a) 300 m2 w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.
b) 150 m2 w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.
W przypadku podmiotów działających wspólnie wykazanie wiedzy i doświadczenia poszczególnych podmiotów nie podlega sumowaniu, co oznacza, że ww. wiedzą i doświadczeniem musi się wykazać przynajmniej jeden z podmiotów działających wspólnie.
Odpowiedź:
Zamawiający dokonał zmiany SIWZ i ogłoszenia o zamówieniu.
Pytanie 2:
§ 5.1 4. wzoru umowy przewiduje złożenie kompletnej dokumentacji w Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego w Gliwicach w ciągu 1 miesiąca od zaakceptowania przez Zamawiającego koncepcji.
Wnioskujemy o zmianę tego zapisu na okres 3 miesięcy. Prośbę motywujemy tym, że Wykonawca nie ma wpływu na czas potrzebny organom administracyjnym na wydanie m.in. warunków technicznych i uzgodnień projektu, niezbędnych do złożenia dokumentacji przetargowej. Ponadto należy zaznaczyć, że przedłożone do postępowania przetargowego PFU nie zawiera dokumentów wyjściowych do projektowania, w tym: w zakresie geologii, uzgodnień branżowych, warunków technicznych przyłączenia mediów oraz wypisu i wyrysu z MPZP.
Odpowiedź:
Zamawiający uważa, iż czas podany w umowie jest czasem wystarczającym na wykonanie i złożenie kompletnej dokumentacji. Zwracamy również uwagę, iż Zamawiający przewidział taką możliwość i dopuszcza możliwość zmiany terminu wykonania umowy oraz zmian harmonogramu terminowo –rzeczowo – finansowego, w przypadku przedłużającej się procedury uzyskania decyzji administracyjnych, zezwalających na realizację przedmiotu umowy.
Pytanie 3:
§ 5.1.5 wzoru umowy przewiduje uzyskanie pozwolenia na budowę w terminie 1 miesiąca od złożenia kompletnego projektu. W praktyce organy wydające pozwolenie na budowę mają 65 dni na wydanie decyzji administracyjnej, w związku z powyższym wnosimy o zamianę zapisu paragrafu 5.1.5.
Odpowiedź:
Zamawiający uważa, iż czas podany w umowie jest czasem wystarczającym na wydanie decyzji administracyjnej. Zwracamy również uwagę, iż Zamawiający przewidział taką możliwość i dopuszcza zmiany terminu wykonania umowy oraz zmian harmonogramu terminowo –rzeczowo – finansowego, w przypadku przedłużającej się procedury uzyskania decyzji administracyjnych, zezwalających na realizację przedmiotu umowy.
Pytanie 4:
§ 21.1.2 wnosimy o zmianę wysokości kar z 1,5% wynagrodzenia ryczałtowego brutto na 0,02% wynagrodzenia ryczałtowego brutto.
Odpowiedź:
Zamawiający zmienił zapisy wzoru umowy i wprowadził modyfikację treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia został wprowadzony ZAŁĄCZNIK NR 5 – wzór umowy _nowy.
Pytanie 5:
§ 21.1.5 wnosimy o zmianę wysokości kar z 50% wynagrodzenia ryczałtowego brutto na 10% wynagrodzenia ryczałtowego brutto.
Odpowiedź:
Zamawiający zmienił zapisy wzoru umowy i wprowadził modyfikację treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia został wprowadzony ZAŁĄCZNIK NR 5 – wzór umowy _nowy.
Pytanie 6:
§ 21.1.6 wnosimy o zmianę wysokości kar z 0,5% wynagrodzenia ryczałtowego brutto na 0,02% wynagrodzenia ryczałtowego brutto .
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, ze nie wyraża zgody na zmianę postanowień wzoru umowy w zakresie proponowanym przez Pytającego.
Pytanie 7:
§ 21.1.8 wnosimy o zmianę wysokości kar z 0,5% wynagrodzenia ryczałtowego brutto na 0,02% wynagrodzenia ryczałtowego brutto.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, ze nie wyraża zgody na zmianę postanowień wzoru umowy w zakresie proponowanym przez Pytającego.
Pytanie 8:
§ 21.1.9 wnosimy o zmianę wysokości kar z 0,5% wynagrodzenia ryczałtowego brutto na 0,02% wynagrodzenia ryczałtowego brutto.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, ze nie wyraża zgody na zmianę postanowień wzoru umowy w zakresie proponowanym przez Pytającego.
Pytanie 9:
§ 21.1.10 wnosimy o zmianę wysokości kar z 1% wynagrodzenia ryczałtowego brutto na 0,02% wynagrodzenia ryczałtowego brutto.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, ze nie wyraża zgody na zmianę postanowień wzoru umowy w zakresie proponowanym przez Pytającego.
Pytanie 10:
§ 21 nie przewiduje kar umownych za zerwanie umowy z winy Zamawiającego, umowa zawierana pomiędzy stronami powinna być równoważna.
Odpowiedź:
Zamawiający zmienił zapisy wzoru umowy i wprowadził modyfikację treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia został wprowadzony ZAŁĄCZNIK NR 5 – wzór umowy _nowy.
Pytanie 11:
Biorąc pod uwagę fakt, że może dojść do sytuacji kiedy dany etap prac nie będzie mógł zostać zakończony w całości z uwagi na warunki pogodowe, zdarzenia losowe itp. niezależne od Zamawiającego oraz Wykonawcy oraz przenikania się danych etapów robót, wnosimy o zniesienie paragrafów dotyczących płatności w podziale na etapy oraz kary umowne za niezakończony etap robót. Wnosimy o wprowadzenie zapisu o płatności w ujęciu miesięcznym.
Odpowiedź:
Zamawiający informuje, ze nie wyraża zgody na zmianę postanowień wzoru umowy w zakresie proponowanym przez Wykonawcę.
Pytanie 12:
Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych Program funkcjonalno-użytkowy obejmuje opis zadania budowlanego, w którym podaje się przeznaczenie ukończonych robót budowlanych oraz stawiane im wymagania techniczne, ekonomiczne, architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne. Biorąc powyższe pod uwagę, wnosimy o doprecyzowanie PFU o informacje
w zakresie:
- zagospodarowania terenu, będącego przedmiotem zamówienia, w tym: powierzchni terenu przewidzianej pod inwestycję, powierzchnie terenów utwardzonych, powierzchnie terenów zielonych, planowanych nasadzeń, ilość elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne itp.), oświetlenia terenu.
Ponadto prosimy o wskazanie materiałów z jakich mają być wykonane ciągi komunikacyjne na terenie planowanej inwestycji, wskazanie czy obiekt tężni ma posiadać jedynie oświetlenie podstawowe lub/oraz iluminacyjne i w jakim zakresie.
- monitoringu wizyjnego. Czy Zamawiający przewiduje monitoring terenu objętego opracowaniem i wpięcie go do sytemu monitoringu miejskiego? Jeżeli tak, to zachodzi konieczność określenia wymagań w stosunku do monitoringu wizyjnego;
Uzyskanie powyższych informacji jest niezbędne do przygotowania tożsamych
z założeniem Zamawiającego ofert i pozwoli na wycenę przez oferentów podobnego zakresu prac.
Odpowiedź:
Teren, na którym planuje się inwestycje jest w 2/3 ograniczony przez aleje – od południa droga dojazdową i łącznikiem w kierunku zachodnim, aleją zachodnia i główna aleją północna o przebiegu wschód-zachód, zgodnie z załączonymi do przetargu materiałami. Narzucenie na tak ograniczonym terenie określonych powierzchni utwardzonych określi także jeden jedyny możliwy do wybudowania wariant tężni, w tym jej kształt. Dlatego Zamawiający wymaga od projektanta przedłożenia trzech różnych koncepcji budowli, a w konsekwencji różnych koncepcji zagospodarowania strefy przy samej tężni.
Zamawiający oczekuje, że koncepcje uwzględnią drogi dojścia od strony zachodniej, dwie od północy oraz zapewnią dojazd pod obiekt od południa ( przedłużenie istniejącej drogi). Strefa przy samej tężni powinna być wolna od zieleni w odległości przynajmniej 5 m, ze względu na negatywne oddziaływanie solanki.
Z uwagi na leśny charakter parku, nie przewiduje się nasadzeń ozdobnych – przewidzieć należy likwidację starych nawierzchni utwardzonych, uzupełnienie humusem i założenie trawników siewem.
Na terenie przyległym do tężni należy przewidzieć oświetlenie terenu, należy też przewidzieć podświetlenie tężni przy pomocy reflektorów montowanych w nawierzchni. Wykonanie monitorungu terenu będzie przedmiotem odrębnego postępowania.
Pytanie 13:
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zagadnienia oraz charakter i zakres planowanej inwestycji, wnosimy o przedłużenie terminu złożenia ofert o dodatkowe 14 dni.
Odpowiedź:
Zamawiający nie przewiduje możliwości przesunięcia terminu otwarcia ofert.
Kopia aa.